Publikováno 22. srpna 2016
11Léčivé houby: Která je pro vás ta pravá?
Léčivé houby jsou novodobý fenomén, protože teprve nedávno jsme odhalili jejich zdravé účinky a dostaly se do podvědomí širší veřejnosti. Která je ale ta pravá pro vás? Připravili jsme velký přehled léčivých hub a jejich účinků.
Reishi, hlíva ústřičná, hnojník a mnoho dalších. To jsou léčivé houby, které teprve nedávno vstoupily do našeho povědomí. Pokud jste se rozhodli změnit své návyky a udělat svůj život zdravějším, jistě jste se již setkali s informacemi o těchto plodinách. My vám nyní přinášíme informace o tom, která houba je pro vás ta pravá.
Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)
Když chcete silnější imunitu
Hlíva ústřičná pravda není žádná novinka. Její pozitivní vliv na zdraví známe již dlouho. Její název pochází z klobouků hlívy, které připomínají ústřice. Jedná se o houbu, která má velké účinky na zdraví.
Hlíva ústřičná má blahodárné účinky na organismus díky látkám, které obsahuje. Předně to jsou betaglukany, ovšem nejsou zde zastoupeny jako jediné. Obsahuje také velké množství vitamínu K, D a C, nenasycené mastné kyseliny a aminokyseliny. Vědci našli v hlívě také steroly, proteiny a vlákninu.
Konzumací hlívy především posilujete imunitu. Blahodárný vliv na organismus ale pocítíte také v trávení, či při potížích s cévami. Pokud ale budete chtít využít hlívu jako prostředek pro zlepšení zdravotního stavu, vězte, že byste měli konzumovat houbu jako celek (nikoliv jako výtažek). Takové přípravky najdete například zde.
Další potíže, se kterými hlíva pomáhá:
- trávení
- cévy, žíly
- alergie
- detoxikace organismu
- regenerace
- záněty
- … a další
Podívejte se jak pěstovat hlívu ústřičnou
Reishi (Ganoderma Lucidum)
Pro lepší náladu
Reishi, Lingzhi, Ganoderma Lucidum, nebo u nás také známá pod názvem lesklokorka lesklá. Tato houba pochází už z dob staré Číny a o její historii se dozvíte více v tomto článku.
Houba Reishi má, jako všechny léčivé houby, blahodárné účinky na lidský organismus. Kromě posilování imunity je ale často užívána také na zvýšení vitality a dobré nálady. Proto také byla v historii nazývána božskou houbou nesmrtelnosti.
Reishi obsahuje přes 250 léčivých látek, přičemž nejdůležitější je množství polysacharidů. triterpény a organické germánium. Právě polysacharidy podporují aktivitu buněk, které likvidují škodlivé látky v těle.
Užívání Reishi urychluje například také hojení ran, vylepšuje pokožku, nebo umí potlačovat příznaky artritidy.
Při konzumaci Reishi se doporučují především přípravky z lékáren, které obsahují kompletní houbu se všemi látkami, tak, aby působila jako celek. Vzhledem k tomu, že pěstování Reishi není nic jednoduchého, je většinou jediná možnost, jak se k Reishi dostat přes lékárny. Vhodné přípravky, které obsahují celou houbu najdete na této stránce.
Další potíže, se kterými Reishi pomáhá:
- astma
- cukrovka
- malárie
- chřipka
- epilepsie
- parkkinson
- ekzémy
- záněty
- oční nemoci
- osteoropóza
- vyrovnává tlak
- … a další
Zjistěte více o lesklokorce lesklé
Kapsle, které jsou ve videu můžete koupit například zde!
Shiitake
Proti zánětům, virům a bakteriím
Shiitake, nebo Shii-take je houba, kterou japonští císaři již před 2 000 lety nazývali elixírem věčného života. V překladu znamená název houby „dubová houba“. Do historie se zapsala také jako houba jejíž betaglukan podávali lékaři lidem postiženým výbuchem v Hiroshimě a Nagasaki.
Až 18% látek v těle Shiitake tvoří proteiny. Je jich v ní dokonce více než v mase (drůbeží, vepřové, hovězí), přičemž hladina tuků je v Shiitake zcela zanedbatelná.
Draslík, zinek a calcium jsou další užitečné látky, které Shiitake nabízí. Z vitamínů je zastoupen B1, B2, B12 a D. V této houbě najdete také velké množství polysacharidů, bílkovin s esenciálními aminokyselinami.
Jednou z nejdůležitějších látek, kterou v této houbě najdete je ovšem Lentinan. Jedná se o glukan, který byl už v Japonsku představen jako součást léčby některých nádorů.
Další potíže, se kterými Shiitake pomáhá:
- potence
- imunita
- krevní tlak
- potíže s játry a střevy
- čištění organismu od toxiských látek
- čištění trávicího traktu
- chrání klouby
- potlačuje akné
- chrání před zubním kazem
- … a další
Zjistěte více o Shiitake
Korálovec ježatý (Hericium erinaceus)
Když máte potíže s trávením
Tradiční houba čínské medicíny je často nazývána jako “hříva lva”. V našich končinách je velmi vzácná, prakticky se vyskytuje jen na několika místech v republice – konkrétně v Beskydech a Žďárských vrších. Je ovšem přísně chráněná, takže korálovec u nás seženete nejspíš jen v lékárně, například zde.
Korálovec ježatý obsahuje polysacharidy, aminokyseliny, polypeptidy, minerály železo, fosfor, germanium a například také kyselinu palmitovou. Jejím hlavním přínosem je pomoc při potížích s trávicím traktem. Podporuje nejen činnost žaludku, ale také třeba střev, či jater. Často je také využíván pro regulaci cukru v krvi.
Další potíže, se kterými Korálovec ježatý pomáhá:
- regeneruje nervové buňky
- posiluje imunitu
- působí proti stresu
- posiluje vitalitu
- nechutenství
- …a další
Krátké video o Korálovci ježatém
Žampion mandlový (Agaricus brasiliensis)
Proti alergii
Vitamíny, polysacharidy (beta-D-glukany), aminokyseliny. To jsou ve stručnosti nejdůležitější látky, které obsahuje Žampion mandlový, nebo-li Agaricus. Roste v brazilských deštných pralesech a přezdívá se mu houba slunce. V oblasti, ve které se houba vyskytuje byly pozorovány účinky houby na obyvatelích, kteří se dožívají vysokého věku. Její přínos spočívá především v antialergických a antivirových účincích. Často se také používá jako podpora k léčbě alergií a autoimunitních onemocnění. Jako většina léčivých hub má také pozitivní vliv na imunitu.
Další potíže, se kterými Agaricus pomáhá:
- snižuje cholesterol
- snižuje krevní tlak
- snižuje hladinu cukru v krvi
- kožní onemocnění
- hypertenze
- …a další
Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)
Když vás trápí slinivka
Oblíbená odolná zimní houba penízovka sametonohá je s oblibou nazývána asijskými jmény enoki a enokitake. Je populární díky své odolnosti vůči počasí a najdeme ji i v našich lesích a to od října do března – tedy v době, kdy jiné léčivé houby většinou nerostou. Nejčastěji roste na bucích a dubech. Je nasazována především při problémech se slinivkou břišní, má ale také antibakteriální účinky. Nezřídka je podávána při potřebě vyčistit pleť a podobně. Obsahuje velké množství sodíku, železa a vitamínů.
Další potíže, se kterými penízovka pomáhá:
- srdeční problémy
- ischemické potíže
- trávení
- podpora imunity
- problémy s akné
- cukrovka
- a další…
A nějaká houba na klouby by nebyla?
Houba asi ne, ale zkus Dias Forte. To je kloubní výživa a má dobrý účinky
Jj na tyhle potíže nejlepší
Kloubní výživa s kolagenem. Výborná věc. Dias forte má hned tčtyři ty typy kolagenu
Dias Forte je super, protože je to nápoj. To znamená, že to může brát fakt každej
To je pravda, i mě to dělá trochu problémy. Ten nápoj určitě vyzkouším. Koukal jsem, že to mají v balení po 15 a 30 sáčcích
Být vámi, zvolil bych ten 30 sáčkový. Vyplatí se víc
Je to jedno. Hlavni je zacit
Muchomůrka červená – mastička
[…] Vůbec zdravý životní styl pomáhá prevenci před poškozením kloubů. Patří sem také posilování imunity. Díky silné obranyschopnosti budete méně napadnutelní nejrůznějšími viry a infekcemi, […]
Asi by chtělo trochu naučit se houby. Na obrázku reishi máte sírovec žlutooranžovy jak vyšitý