Publikováno 3. října 2016
2K čemu je dobrá penízovka sametonohá
Tato zimní houba, Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) má mimořádné léčivé účinky, díky kterým si ji hýčkají zastánci přírodní léčby a tradiční čínská medicína.
Penízovka sametonohá se nejvíce vyskytuje v listopadu, začíná růst na podzim. Roste v trsech se zřetelně viditelným podhoubím. Dužina má světle krémovou barvu a je vláknitá. Jde o dřevní houbu, najdeme ji tedy na mrtvých stromech, kmenech, pařezech stromů, ale i na stromech které jsou živé, ale omrzlé kvůli prvním mrazíkům, apod. Najdete ji v lese i v porostech a ovocných sadech, okolo potoků, v zahradách i u šípkových keřů.
Penízovka sametonohá a její léčivé účinky
V lidovém léčitelství je využívána jako přírodní antibiotikum určené k léčbě zánětů, bělotoku, nejrůznějších dermatóz, ale i při léčbě alergií, astmatu, Crohnovy choroby. Obsahuje enokipodiny A–D s antibakteriálními účinky. Je skvělým prostředkem proti nespavosti, pomáhá posílit činnost slinivky břišní. Tradiční čínská medicína využívá penízovku při chorobách jater, žaludečních vředech. Tato houba totiž účinně působí proti bakterii Helicobacter pylori, která tvorbu žaludečních vředů způsobuje.
Již před padesáti lety bylo z houby izolováno cytostatické antibiotikum nazvané flammulin, které je účinné proti Ehrlichovu karcinomu a sarkomu 180. Proti rakovině jsou účinné i další látky, které Penízovka obsahuje – glykoprotein proflamin, polysacharid galaktomannoglukan a izoflavon genistein, který potlačuje dělení některých rakovinových buněčných linií. Účinně s ním můžete bojovat proti zlatému stafylokoku, vysokému krevnímu tlaku i vysoké hladině cholesterolu.
[…] odolná zimní houba penízovka sametonohá je s oblibou nazývána asijskými jmény enoki a enokitake. Je populární díky své odolnosti […]
Fotka patří jinému druhu, snad opeňce. Penízovka to určitě není, tohle má slabě šupinatý třeň s tenkým prstenem.