Publikováno 28. února 2017
0Prebiotika mohou mít vliv na váš spánek
Pokud trpíte nespavostí, nebo vám stres nedovoluje dobře usnout, vězte, že na vině může být nedostatek prebiotik. Prebiotika jsou potravou pro probiotika – bakterie, které mají významný vliv na naší imunitu a střevní mikroflóru (více o probiotikách čtěte zde). Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, které do těla dostáváme například s cibulí, pórkem a další zeleninou. A jak mohou prebiotika ovlivnit váš spánek?
Tým vědců podával dvěma skupinám krys po dobu čtyř týdnů potravu, která obsahovala větší množství prebiotik a standardní potravu. U skupiny krys, které dostávaly více prebiotik následně pozorovali, že jejich NREM spánková fáze (regenerační fáze, při které se nepohybují oči pod víčky) je nohem delší než u krys krmených standardní stravou.
Zdravý spánek dospělého by měl trvat v průměru 7 – 9 hodin. Jeden ze tří lidí ovšem takto dlouho většinou nespí. Často je na vině stres. Téměř polovina lidí, kteří trpí nedostatečným spánkem, uvádí, že jejich problémem je právě celodenní stres. Přibližně 20% těchto lidí navíc uvádí, že nedostatek spánku jejich stres ještě prohlubuje.
A zde se konečně dostáváme k roli prebiotik pro naše spaní. Stres totiž ovlivňuje střevní bakterie a tím narušuje i spaní. Výzkumy ukázaly, že tyto bakterie mají vliv také na psychické zdraví a tudíž klidnější spaní. Přestože všechny pokusy a výzkumy ještě nejsou u konce, vědci se shodují, že prebiotika přinejmenším kladně ovlivňují naše psychické i fyzické zdraví a tím napomáhají nejen ke klidnějšímu spánku.