Publikováno 20. června 2016
2Co je to artróza a jak ji poznáte?
Bolest kloubů čas od času postihne každého. Od povaleče až po sportovce. Příčin může být mnoho. Jednou z nich je takzvaná artróza. Je nejčastější příčinou dlouhodobých pracovních neschopností a invalidních důchodů.
Artróza je nemoc kloubů, kerou trpí přes osmdesát procent lidí ve věku nad 70 let. Postihováni touto nemocí jsou ovšem lidé už mezi dvacátým a čtyřicátým rokem věku. První příznaky onemocnění jsou bolestivé klouby, především kolena a kyčle, páteř, drobné klouby rukou a zápěstí.
Jak vzniká onemocnění kloubu
Pohyb kostí v kloubu a jejich bezproblémové tření zajišťuje takzvaná kloubní chrupavka, která je příčinou potíží v pozdějším věku. Přes devadesát procent objemu této chrupavky přitom tvoří mezibuněčná hmota, která má za úkol „promazávat“ kloubní systém. Samotná chrupavka funguje tak, že při pohybu vytlačuje tekutinu a nasává výživné látky.
S přibývajícím věkem dochází ke zhrubnutí chrupavky a mohou se na ní vytvořit prohlubně a další nerovnosti. V případě, že chrupavka přestane plnit svou funkci, začnou se namáhat okolní kosti, svaly a vazy, což se projevuje bolestmi a podobně. Taková situace může vést k zánětům, které je třeba léčit, na konci může být také operace, při které dojde k výměně kloubu za umělý.
Trápí vás bolest svalů? Čtěte rady jak na bolest svalů zde!
Čím si způsobíte artrózu
Kromě genetických dispozic a poruch, které neovlivníte, je zde také spousta faktorů, které ovlivnit lze, a které vám mohou způsobit rychlejší onemocnění kloubů. Předně je to nadváha, která zatěžuje kloubní systém. Rychlejšímu postupu artrózy také pomůžete tím, že se budete nepřiměřeně zatěžovat fyzicky. Častou příčinou jsou také malé úrazy, které si přivodíte při sportování, a které se pravidelně opakují. A špatné je také pravidelné stereotypní zatěžování kloubů při opakující se činnosti.
Podívejte se na video, které ukazuje, jak vzniká artróza
Jak poznáte artrózu?
Onemocnění kloubu se dá poměrně dobře rozeznat, přestože má často velmi pozvolný nástup (i několik let). Varováním by měla být častá přecitlivělost na chladné počasí, nebo bolesti nohou, když jsou v klidu (například před spaním a podobně). Mezi další signály můžeme počítat například ztuhlé klouby, když ráno vstaneme, bolest při větším tělesném zatížení nebo zhoršení pohyblivosti. V případě, že tyto problémy přetrvávají delší dobu, je vhodné vyhledat lékaře, který zjistí, zda jde o onemocnění kloubu a poradí co dál.
Prevence pomáhá
Klouby před osteoartrózou zřejmě ochrání málokdo – po sedmdesátém roce věku postihuje drtivou většinu populace. Prevencí lze alespoň oddálit nebo zpomalit onemocnění kloubu. Vzhledem k tomu, že klouby nejvíce potrápí velká zátěž, je vhodné zbytečně je nepřámahat. Klouby bude zlobit především nadváha a zbytečná fyzická zátěž. Samozřejmě lze použít i přípravky, které na bolesti kloubů pomáhají, obecně platí, že zdravý pohyb pomůže nejvíce.
[…] se. Pokud jde o narušení chrupavky, bude zřejmě bolest silnější a zaděláváte si na artrózu. Dalším prvkem, který vás upozorní na zhoršující se kvalitu kloubů mohou být křeče, […]
[…] k chronickým onemocněním jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, srdeční problémy, onemocnění kloubů a podobně. Mezi všemi respondenty se ale našlo několik výjimek, jejichž předpoklady pro […]