Publikováno 25. srpna 2016
1Žilním potížím předejdete správnou životosprávou
Žilní problémy řadíme mezi civilizační choroby. Postihují každého osmého až desátého člověka. Postihovány jsou především žíly dolních končetin. Právě ty jsou namáhány mnohem více než žíly horních končetin. To je způsobeno tím, že žilní systém v nohách musí dostat krev do výšky přibližně půl druhého metru, přičemž mu v tom vydatně brání zemská přitažlivost. Přetěžování tohoto systému může vyústit až v otoky a křečové žíly. V horších případech potom může docházet také k zánětům žil a dalším civilizačním onemocněním. Záněty žil potom mohou být výsledkem nejen špatné životosprávy, ale také třeba neléčených křečových žil a podobně.
Kde se vzaly?
Vznik křečových žil a hemeroidů nejvíce ovlivňuje to jak žijeme – náš životní styl. Mezi nejrizikovější faktory patří obezita, kouření a nedostatek pohybu. Podobné potíže vám také způsobí dlouhodobé sezení, či stání a zácpa. Mezi rizikové se řadí také oblíbené překládání nohy přes nohu při sezení.
Žilní problémy se mohou objevit prakticky u kohokoliv. Starší lidé jsou k tomuto onemocnění náchylnější, mladší mohou mít genetické předpoklady. Škodit může sedavé zaměstnání, při kterém proudí krev pomaleji, ale nepomáhá ani zaměstnání, při kterém jste celý den na nohách. Žilní problémy postihnou také spíše obéznější.
Zkráceně se dá říci, že pokud máte špatnou životosprávu, budete mít k žilním potížím větší předpoklady. Nedostatek pohybu, špatná volba potravin, kouření, nadměrné množství alkoholu, dokonce i nezdravý spánek mohou mít na tyto obtíže velký vliv. Jak se s nimi vypořádat a co byste měli udělat pro jejich eliminaci?
Jak na žilní problémy
Patrně nejvíce nás z žilních problémů trápí křečové žíly a hemoroidy. Křečové žíly (varixy) lze léčit v počátcích konzervativně. V takovém případě nastupují kompresivní punčochy, nebo farmaka. V těžších případech je léčba chirurgická (odstranění povrchového varixu, sklerotizace varixu). Hemoroidy lze léčit například sedacími koupelemi v odvaru z dubové kůry, mastěmi a čípky. K dalším možnostem patří ambulantní zákrok, jako je třeba zmrazení. V těžších případech je potřeba řešit hemoroidy chirurgickou cestou.
Co je to zánět žil
Nesprávná životospráva může způsobit také zánět žil, ovšem v tomto případě může být příčin více. Nejčastěji se objevuje zánět žil dolních končetin, výjimečně dochází i k zánětu žil horních končetin. K zánětům dochází v místech, kde se sráží krev a nejčastější příčinou je narušení žilní stěny. Zánět žil ale může pocházet také z dlouhého sezení, či stání, kouření, nesprávné životosprávě. Zánět žil dolních končetin může způsobit také těhotenství nebo křečové žíly.
Zánět poznáte tím, že se v jeho místě objeví otok, zarudnutí kůže, či svědivé pocity. Jedná-li se o jednodušší zánět, léčí se pomocí studených obkladů a protizánětlivých léků. Záněty složitějšího charakteru řeší lékař. Nejčastěji léky, které ředí krev (zpravidla je nutná hospitalizace).
Další žilní nemoci
Mezi další žilní onemocnění patří například chronická žilní nedostatečnost, při které se objevuje těžkost nohou, mravenčení, či křeče. Touto nemocí trpí až polovina obyvatelstva. Neléčená žilní nedostatečnost může vést až k bércovým vředům, které již potřebují odborný lékařský pohled.
Obecně ale na žilní problémy pomáhá především prevence. Máte větší šanci se těmto chorobám vyhnout pokud budete dodržovat správnou životosprávou, pohybem a vyrovnaným jídelníčkem.
na otoky dolních končetin jsem vyzkoušela Venosil…příjemně chladí, dobře se vstřebává, a vždy uleví. Doporučuji zakoupit.