Publikováno 13. srpna 2015
1Vše co jste chtěli vědět o ženšenu
Už před tisícovkami let objevili v Asii bylinu, která je dodnes vyhledávána pro své léčivé účinky. Její přednosti vycházejí z látek, které obsahuje, a které blahodárně působí na náš organismus. Z ženšenu se používá především kořen a to usušený a aplikovaný do kapek, výtažků, pilulek, čajů a podobně. Poměrně jednoduchá je i samotná domácí příprava, například v Číně přisypávají ženšen do polévek (na jednu porci 1 gram prášku). U nás se z něj často dělají odvary a čaje.
Ženšen působí blahodárně na celou řadu oblastí našeho zdraví. Má funkci obrany organismu (imunita), podporuje nervovou a cévní soustavu. S tím souvisí fakt, že má pozitivní vliv na paměť a krevní oběh. V neposlední řadě je také často a oprávněně používán jako součást afrodisiak. Kořen ženšenu obsahuje celou řadu látek, například saponiny, glikosidy a ginsenosidy. Zejména pak peptidy, silice a minerální látky.
Díky všem těmto látkám a prvkům zvyšuje ženšen odolnost lidského organismu jak z hlediska psychického tak i fyzického. Neměl by se užívat současně s ředkví setou (Raphanus sativus) a kýchavicí černou (Veratrum nigrum), dokonce by se neměl konzumovat ani s čajem, mlékem a mléčnými výrobky.
Denně se doporučuje maximálně 5 gramů ženšenu, kterou můžete spotřebovat v sirupech, kapkách a podobně. Odvar uděláme tak, že na mírném ohni povaříme asi hodinu vodu, do které jsme předtím přidali 1,5 gramů ženšenu.
TIP: Přečtěte si také o zdravých semíncích Chia – několik receptů najdete tady!
[…] Více o ženšenu a jeho účincích se dočtete například zde! […]