Publikováno 26. září 2019
0Úzkostná porucha a jak se dá léčit?
Bušení u srdce, dušnost, strach. Lidí trpících úzkostnou poruchou přibývá. Odborníci odhadují, že 5 až 7 % obecné populace touto poruchou trpí, jednou za život se s útokem panické poruchy setká přibližně třetina populace. V současné hektické době a vinou sociálních médií či vysokých nároků v práci i běžném životě bohužel přibývá případů v mladších generacích, podle odhadů se jedná až o dvojnásobná čísla oproti průměru.
Vinou životního sprintu
Uspět v práci, být vidět, získat dostatek lajků a neustálý stres a tlak. Životní sprint a vysoké nároky, které jsou na nás kladeny nebo které si klademe na sebe dobrovolně sami, stojí za zvyšujícím se počtem případů úzkostných poruch. U někoho se projeví po vyčerpávajícím pracovním dni v noci, někoho naopak přepadnou přímo během dne např. při jízdě v přeplněné tramvaji. Častým projevem je i celková paralýza, během které není jedinec schopen ani telefonovat nebo se zúčastnit pracovní porady.
Je to snad infarkt?
Pomoc, umírám! To jsou první myšlenky postiženého. Panický záchvat způsobuje dotyčnému opravdové utrpení, které je doprovázeno objektivními potížemi. Typickými projevy těchto stavů jsou bušení srdce, zvýšený tlak, dušnost spojená s neschopností se nadechnout, pocení, ztráta citlivosti nebo dokonce částečné ochrnutí. Při klinickém vyšetření se však na žádnou objektivní příčinu nepřijde, záchvaty se však opakují. To jedince ochromuje ještě více, kromě strachu ze samotného útoku panické úzkosti začne trpět při vědomí, že se opět vrátí.
Když strach nepomáhá
Běžný a přirozený strach pomáhá přežít, stejně jako normální nervozita napomáhá podat ten nejlepší výkon. Nepřirozený strach, který ochromuje mysl a tělo, naopak jedince izoluje a v těchto případech je na místě vyhledat odbornou pomoc. Léčba úzkostné poruchy probíhá v současné době pomocí kognitivně-behaviorální psychoterapie a nácviku dechové a svalové strategie pro odvrácení přicházející ataky úzkostné poruchy. V nejtěžších případech je nutné nasadit psychofarmaka, povětšinou antidepresiva nové generace.