Publikováno 1. září 2017
0Proč pít čaj Mate?
Čaj Maté, Yerba Maté nebo správně Mate, patří k nejoblíbenějším jihoamerickým nápojům. Proč tomu tak je a proč bychom jej měli pít i my?
Mate se vyrábí z lístků cesmíny paraguayské, stále zeleného, patnáct metrů vysokého stromu. Pěstuje se především na území Jižní Ameriky – v Argentině, Chile, Brazílii, Uruguay a Paraguay.
Účinky čaje mate
Čaj mate je známý svými povzbuzujícími účinky na lidský organismus. Obsahuje kofein (v souvislosti s mate se můžeme setkat i s označením matein) a celou řadu minerálních látek, například hořčík, vápník, draslík, křemík a jiné. Ukrývá v sobě také vitamíny skupiny A, B, C a E, antioxidanty a betakaroteny.
Pití čaje mate podporuje správné fungování ledvin, zlepšuje látkovou výměnu, normalizuje hladinu cukru v krvi a posiluje imunitní systém. Obyvatelé jihoamerických států pijí mate čaj pravidelně také proto, aby zahnali pocit hladu. To jim už po staletí pomáhá přežít různá období nouze. Do světa se ale tento druh čaje rozšířil, protože se dá skvěle využít při redukčních dietách.
Jak mate čaj připravit
Mate můžete připravit dvěma způsoby – tradičním, který se uplatňuje hlavně v zemích původu, a netradičním, který je běžný v Evropě a USA.
Mnohem jednodušší je připravit čaj na způsob Evropanů a Američanů, protože nepotřebujete žádné další příslušenství ke správné přípravě. Stačí smíchat zhruba čtyři gramy mate s trochou studené vody, díky čemuž se vytvoří konzistence podobná řídké kaši. Pak uvařte vodu a nechte ji odstát, aby měla zhruba 80 °C, teprve poté zalijte čaj 250-300 mililitry. Louhujte tři až pět minut.
Tento proces je důležité dodržet proto, aby se neznehodnotila chuť a látky v čaji. Můžete si jej dochutit medem, cukrem, karamelem nebo citrónem. Doporučujeme udělat si čaje víc, třeba do termosky, a pít jej po celý den.