Publikováno 18. října 2016
0Proč jíst bezlepkové potraviny?
Bezlepková strava se stává stále oblíbenější mezi širokou veřejností a to i mezi lidmi, které k tomuto způsobu stravování nenutí zdravotní problémy. Bezlepková strava totiž chrání organismus před nadýmáním, průjmy, ale třeba také depresemi.
Co je to lepek
Lepek je rostlinná bílkovina, která se vyskytuje na povrchu zrn pšenice, ječmene, žita a ovsa. Může způsobovat nejrůznější potíže, včetně střevních. Statistiky uvádějí, že alergií na lepek trpí až 100 tisíc obyvatel Česka.
Celiakie je autoimunitní onemocnění, které způsobuje lepek a ovlivňuje vstřebávání důležitých minerálů a látek. Onemocnění zpravidla provází průjem, bolesti břicha, zvracení. Nezřídka je pacient také unavený a trpí vypadáváním vlasů. Po nasazení bezlepkové diety potíže ustupují, ovšem celiakii nelze vyléčit. Vyznavači zdravého životního stylu se stále častěji obracejí k bezlepkové stravě.
Lepek můžeme najít také v kosmetických přípravcích jako jsou zubní pasty, lécích nebo modelínách.
Další onemocnění, které s lepkem může souviset je alergie. Ta má obvykle klasický průběh alergie, ovšem narozdíl od celiakie se nemusí jednat o celoživotní problém.
Co přináší bezlepková strava
Pokud začnete přijímat potravu bez lepku, mělo by dojít k úbytku na váze, měli byste se zbavit nadýmání a v neposlední řadě by měla zmizet únava. Pokud se chcete do takové změny pustit, měli byste tak učinit pod dohledem výživového poradce, který doporučí, jak nahradit úbytek důležitých látek.
Co jíst a co nikoliv
Bezlepková strava je nyní velmi dobře dostupná. Nakoupíte ji ve specializovaných obchodech, na internetu a i v některých velkých obchodních řetězcích. Mezi bezlepkové potraviny patří například brambory, škrob, rýže, sója, kukuřice, či luštěniny. Vyvarovat byste se naopak měli polévek, kečupů, uzenin, jogurtů a dalších podobných potravin.