Publikováno 27. října 2016
0Pálíííí…ale nebolí!? Chilli jako anestetikum?
Bolí vás zub? Dejte si jednu či dvě chilli papričky…pro samotné plameny v ústech zapomenete i na pobolívající zub. Co teď bereme s humorem, může být v blízké budoucnosti běžná praxe. Chilli paprička má totiž vykročeno do vysoké medicíny. Už teď vědci testovali anestetické účinky kapsaicinu na potkanech a možná za pár let si je vy budete moci vyzkoušet třeba u porodu!
Chilli versus běžná anestetika
Znáte to, vrtání zubů je natolik bolestivé, že si i přes následek ztuhlých úst necháte píchnout lidokain – lokální anestetikum, které vás před bolestí ochrání na úkor toho, že ještě dobrou chvíli po vysednutí ze zubařského křesla budete mít problém uhlídat si slinu. A to je úskalí běžných anestetik, sice fungují na jedničku, ale s sebou nesou celou řadu nežádoucích vedlejších účinků jako je ztuhlost a omezená pohyblivost. Klíčem k tomuto by měla být právě chilli paprička, v níž obsažený kapsaicin umí blokovat receptory bolesti, aniž by omezil pohyblivost dané části těla. Právě pro tuto schopnost je chilli paprička v hledáčku mnoha odborníků, kteří se snaží všemožně využít její, již několikrát prokázaný potenciál.
Za vším hledejte kapsaicin…
Co by byla chilli paprička bez kapsaicinu? Právě tento rostlinný alkaloid jí zajistil věčnou slávu i pozornost laické i odborné veřejnosti. Je to látka, která pravděpodobně rostlinám sloužila jako obrana před ostatními živočichy. Naštěstí se domorodé kmeny její pálivosti nezalekli, naopak využili ji ve svůj prospěch. Už tenkrát se divoce rostoucí chilli papričky využívaly k řadě léčebných účelů a nejspíš pro jejich úspěch se začalo s jejich domestikací. Dále je o kapsaicinu známo, že je rozpustný nikoliv ve vodě, nýbrž v tucích a alkoholu. Což je dobré vědět zejména v případech, když to s pálivostí v ústech přeženeme. Kapsaicin působí na nervová zakončení buněk, kde stimuluje receptory bolesti. Po ne dlouhé době, kdy kapsaicin působí na neurotransmitery dochází ke snížení pocitu bolesti, aniž by došlo k ochabení nebo ztuhlosti svalstva. A právě toto chtějí odborníci využít i v medicíně blízké budoucnosti.
Vize odborníků vyzkoušena na potkanech
Vize odborníků plně využít účinky kapsaicinu v medicíně byla už vyzkoušena na potkanech a úspěšně. S aplikací testované látky potkani nereagovali na bolestné podněty a také jejich pohyblivost nebyla omezena. Pokud se tohle podaří i u lidí, budeme mít vyhráno a ztuhlost a ochabení svalů po použití lokálních anestetik bude minulostí. Revoluční metoda by se použila v celé řadě lékařského odvětví – u porodů, při operacích nebo klasicky u zubního lékaře.
Účinky chilli papričky jsou již známé, ale pořád překvapují
I když jsou účinky chilli papričky už známé a tak zvaně ‚profláknuté‘, dokáže pálivá paprička pořád překvapit, a proto se s ní stále počítá hlavně v medicíně, kdy odborníci tvrdí, že mnoho odvětví, kde by se chilli paprička mohla využít teprve čeká na otevření. Není se čemu divit, vždyť v poměrně malé chilli papričce najdete krom vitamínu C a minerálů také kapsaicin. Kapsaicin roztahuje cévy, ochraňuje srdce, tlumí bolest, je prevencí rakoviny, posiluje imunitu, je přírodní dezinfekcí a má řadu dalších pozitivních účinků. A proto mu, respektive chilli papričce, která ho obsahuje patří místo nejen v kuchyni na talíři, nýbrž i v medicíně.
Jak znáte chilli papričku dnes? Že více méně jen v kulinářské oblasti? Tak to se ani nenadějete a s chilli papričkou se budete moci setkat také v lékařství. Třeba, když vám bude zubař plombovat stoličku nebo když u porodu díky chilli papričce již nebudete potřebovat epidurální anestezii.